CSIO***** Barcelona

Zwycięstwo gospodarzy, porażka Szwedów...

Zakończyły się zawody Finału FEI Nations Cup ™ Promotional League CSIO5* odbywające się na terenie Real Club de Polo, na którym były rozgrywane Igrzyska Olimpijskie w 1992 roku.  Po świetnym początku naszych zawodników, kolejne dni nie były tak owocne.
shane_been.jpg    W piątkowych zmaganiach najlepszy z Polaków okazał się Jan Chrzanowski na Newton du Haut Bois, który w konkursie 145-150 cm o wzrastającym stopniu trudności pokonał parkur bez zrzutek zdobywając maksymalną liczbę punktów bonifikacyjnych. Zajął jednak dopiero 19. miejsce. Piotr Morsztyn na Osadkowski van Hallen startujący w ostatnim konkursie dnia, w którym przeszkody mierzyły 155-160 cm uzyskał wynik 9 pkt karnych, co dało mu 28. miejsce.
    Kolejny dzień to następne starty i szanse na wygrane. Najwyżej z polskiej ekipy uplasował się Igor Kawiak na Prestige de Lannay, który w konkursie nr 7, 140 cm, przejechał parkur na 0 punktów i zajął 19. miejsce. Dobry występ zaliczył także Jan Chrzanowski na Dundee v. Dwerse Hagen, który na przeszkodach o wysokości 145-150 cm zrobił jedną zrzutkę i zajął ostatecznie 23. miejsce. Ostatni z Polaków w tym dniu startował Andrzej Lemański na Bischof L. Z uzyskanymi 13 punktami karnymi w konkursie 150-155 cm uplasował się na dalekiej 43. pozycji.
    Najważniejsze konkursy zawodów odbywały się w niedzielę. Rozpoczęto konkursem dwufazowym o wysokości przeszkód 140 cm. Tu wystartował Igor Kawiak na Prestige de Lannay. Niestety zrobił błąd w drugiej fazie i zajął ostatecznie 29. miejsce. Najlepszy okazał się Shane Breen z Irlandii na ogierze Balloon. Jan Chrzanowski z Dundee v. Dwerse Hagen walczył na wysokości 145 cm. Z jedną zrzutką uplasował się na 22. pozycji. Zwyciężył ponownie Shane Breen, tym razem na Ominerale Courcelle. Ostatnie zmagania odbywały się w konkursie Pucharu Narodów, w którym liczył się wynik drużynowy. Po pierwszym nawrocie prowadziła drużyna Szwecji z wynikiem 0 punktów karnych. Na drugim miejscu plasowała się ekipa gospodarzy z dorobkiem 4 punktów, a trzecią pozycję zajmowali Włosi z 12 punktami. Tuż za podium znajdowali się Polacy, którzy uzyskali wynik 13 punktów karnych. Żaden zawodnik z naszej drużyny nie pokonał parkuru bezbłędnie.
    Walka o zwycięstwo toczyła się do ostatnich chwil. Kiedy szwedzki zawodnik Daniel Zetterman na Glory Days zrobił zrzutkę, obie drużyny miały na kontach po 8 punktów karnych. Następny startował Hiszpan, Sergio Alvares Moya na Action-Breaker. Gdy ukończył przejazd bez punktów karnych, gospodarze odzyskali nadzieję na zwycięstwo. Jeśli ostatnia szwedzka para przejedzie na czysto, odbędzie się rozgrywka. Jednak Peder Fredricson na H&M Cash In zrobił zrzutkę na siódmej przeszkodzie, a na trybunach i wśród hiszpańskiej ekipy rozległ się okrzyk radości. Na najniższym stopniu podium pozostali Włosi. Kanadyjczycy o 2 punkty wyprzedzili Polaków, którzy ostatecznie zajęli miejsce 5. Najlepszy w naszej drużynie był Piotr Morsztyn na Osadkowski van Hallen, który pierwszy nawrót ukończył z jedną zrzutką, a drugi ukończył bez punktów karnych. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że polscy zawodnicy nie są „obskakani” w parkurach o wysokości 160 cm. Ciekawostką jest fakt, że 15-letni siwy ogier Bischof L Andrzeja Lemańskiego był najstarszym koniem zawodów.
   Podsumowując należy pochwalić polską drużynę za występy w tak prestiżowych zawodach, na których radzą sobie coraz lepiej. Aby w przyszłości osiągać sukcesy na najwyższym poziomie należy startować, zapoznawać się z najtrudniejszymi parkurami i rywalizować z najlepszymi zawodnikami. Trzymamy kciuki za „naszych” i gorąco im kibicujemy!

Paulina M.

Wyniki:
Dzień II: Konkurs_nr_4      Konkurs_nr_5      Konkurs_nr_6a      Konkurs_nr_6b
Dzień III: Konkurs_nr_7     Konkurs_nr_8a    Konkurs_nr_8b     Konkurs_nr_9a     Konkurs_nr_9b

_________________________________________________________________________________________________________

Dobry start polskiej ekipy

wasilewski.jpg  Polscy zawodnicy bardzo dobrze rozpoczęli starty w prestiżowych zawodach CSIO***** w Barcelonie. Konkurs numer jeden – zwykły, rozgrywany był na przeszkodach o wysokości 140 cm. Udany występ odnotował Igor Kawiak na ogierze Prestige de Lannay, który bez punktów karnych uplasował się na 25. miejscu. Nieco gorzej, pojechał Jan Chrzanowski na Newton du Haut Bois, który z 6 punktami karnymi zajął 54. miejsce. W konkursie wystartowało 66 par.
   Niewątpliwy sukces odnotował Łukasz Wasilewski w drugim konkursie, dwufazowym, gdzie przeszkody „urosły” do 150 cm. Na ogierze Wavantos V. Renvillehoeve zajął on świetne 2. miejsce. Do drugiej fazy dojechali również Igor Kawiak na Noah de Bacon oraz Andrzej Lemański na Bischof L. Obaj jednak uzyskali po 4 punkty karne, co dało im odpowiednio 17. i 22. miejsce. Swój start odnotował także Jan Chrzanowski na Dundee V. Dwerse Hagen, który przez zrzutkę w pierwszej fazie konkurs ukończył na 28 miejscu. Biorąc pod uwagę, że w konkursie wystartowały 53 pary, wynik polskiej ekipy można uznać za dobry.
   Ostatni konkurs – zwykły, o wysokości przeszkód 150 cm sprawił Polakom największe trudności. Najlepszy z naszej drużyny był Piotr Morsztyn na Osadkowski van Hallen, który uzyskał 4 punkty karne i zajął 39. miejsce. Dalej plasowali się Jan Chrzanowski na Player du Quesnoy – 8 pkt i 55 miejsce oraz Igor Kawiak na Neuf Decoeur Tardonne – 9 pkt i 59 miejsce. W tym konkursie wystartowała również była klacz Mściwoja Kieconia, Urbane, na której zdobył Mistrzostwo Polski. Dosiadana przez Angelice Augustsson zajęła dalekie 61 miejsce z 12 zrzutkami.
   Dzisiejsze zmagania rozpoczynają się o godzinie 11:00 czasu miejscowego. Naszych zawodników ponownie będziemy mogli oglądać we wszystkich konkursach. Relacje online z niedzielnego konkurs z cyklu Pucharu Narodów będzie można oglądać na żywo w internecie na www.feitv.org oraz we włoskiej stacji telewizyjnej Class Horse TV. Szczegóły wydarzenia można poznać na oficjalnej stronie zawodów www.csiobarcelona.com